Last updated: September 2026
How Much Does Saffron Cost in Canada?
At MR SAFFRON, the current saffron price in Canada for premium Persian Super Negin saffron is approximately CAD $8 per gram for retail sizes, with 5 g, 10 g and 30 g packages available. A 1 kg saffron order is currently priced from approximately CAD $4,500 for wholesale quantities. Prices can vary depending on grade, origin, purity, thread quality, package size and order quantity.

Saffron Price per Gram in Canada
| Quantity | Current Price | Approx. Price per Gram |
| 5g Super Negin Saffron | $39.99 CAD | $8.00/g |
| 10g Super Negin Saffron | $79.99 CAD | $8.00/g |
| 30g Super Negin Saffron | $209.99 CAD | $7.00/g |
| 100g Super Negin Saffron | $599.99 CAD | $6.00/g |
| 1 kg Super Negin Saffron | Approx. CAD $4,500 | Approx. $4.50/g |
Based on our current retail pricing, the equivalent saffron price per gram is approximately CAD $8.00. Our Super Negin saffron is currently available in 5 g, 10 g and 30 g packages; a standalone 1 g package is not currently offered.
Ready to buy? Explore our Super Negin saffron selection or visit the shop to choose the right size.
Larger saffron orders may be available with different pricing depending on quantity. For bulk or business orders, contact MR SAFFRON for current availability and pricing.
What Affects the Price of Saffron in Canada?
The cost of saffron can vary significantly from one product to another. Several factors influence saffron pricing in Canada, including grade, origin, purity, thread quality and package size.
Saffron Grade
Premium grades such as Super Negin are selected for characteristics such as longer, more uniform red threads and premium presentation.
Origin
The growing region, harvesting practices and supply chain can influence both the quality and final cost of saffron.
Purity & Thread Quality
Whole red saffron threads with minimal unwanted plant material are generally more valuable than lower-quality or mixed products. If you are comparing products, see our guide on how to tell if saffron is real before buying.
Package Size & Quantity
Small retail packages may have a higher price per gram, while larger or bulk orders can sometimes offer different pricing.
Why Is Saffron So Expensive?
The high price of saffron is mainly the result of labour-intensive harvesting, very low yield per flower and the careful sorting required for premium grades.
Saffron is one of the world’s most valuable spices because its production requires significant time and manual work. Each saffron flower produces only three red stigmas, which must be carefully harvested, separated and dried before the spice is ready for use.
Premium grades also require additional sorting and selection. Saffron with longer, cleaner and more uniform red threads may command a higher price because of the extra care required during processing and grading.
Hand Harvesting
Saffron flowers are delicate, and the red stigmas are traditionally collected by hand.
Low Yield per Flower
Each flower produces only a very small amount of usable saffron, so many flowers are needed to produce finished spice.
Selection & Grading
Premium saffron requires careful sorting to achieve more consistent thread appearance and quality.
Bulk Saffron Price in Canada
Bulk saffron pricing in Canada depends on grade, origin, purity, packaging and order quantity. Wholesale and larger-volume orders generally have a lower price per gram than small retail packages. For current bulk saffron prices in Canada, including larger quantities such as 100 g, 500 g or 1 kg, contact MR SAFFRON for availability and a current quote.
1 kg Saffron Price in Canada
For wholesale orders, MR SAFFRON currently offers Persian Super Negin saffron from approximately CAD $4.50 per gram for a 1 kg order, equivalent to approximately CAD $4,500 per kilogram.
Wholesale pricing may vary depending on order quantity, packaging requirements and availability. For larger commercial orders, please contact us for a current quotation.
Kesar Price in Canada
Kesar is another common name for saffron, especially among South Asian consumers. In Canada, kesar prices vary depending on grade, origin, purity and quantity.
MR SAFFRON’s Persian Super Negin saffron currently has a retail equivalent of approximately CAD $8 per gram, while wholesale orders of 1 kg can be priced from approximately CAD $4.50 per gram, depending on quantity and packaging.
Frequently Asked Questions About Saffron Prices in Canada
How much does saffron cost in Canada?
In Canada, saffron commonly ranges from several dollars per gram for premium retail products to lower per-gram pricing on larger wholesale orders. At MR SAFFRON, premium Persian Super Negin saffron is currently equivalent to approximately CAD $8 per gram in retail sizes, while 1 kg wholesale orders are currently around CAD $4.50 per gram. Final pricing depends on grade, origin, purity, package size and quantity.
Why is saffron so expensive?
Saffron is one of the world’s most expensive spices by weight. In Canada, premium saffron can cost several dollars per gram, with the final price depending on grade, origin, purity and quantity. Its high price is mainly due to labour-intensive hand harvesting, the very low yield from each flower and the careful selection required for premium grades.
How much is saffron per gram in Canada?
At MR SAFFRON, premium Persian Super Negin saffron is currently equivalent to approximately CAD $8 per gram in retail sizes. Larger orders can have a lower per-gram price; for example, a 1 kg wholesale order is currently around CAD $4.50 per gram. The final price per gram depends on grade, purity, package size and quantity.
How much does 1 kg of saffron cost in Canada?
For wholesale orders, MR SAFFRON currently offers Persian Super Negin saffron from approximately CAD $4.50 per gram for a 1 kg order, equivalent to approximately CAD $4,500 per kilogram. Pricing may vary depending on order quantity, packaging requirements and availability. Contact us for a current quotation.
Does saffron grade affect the price?
Yes. Grades with longer, cleaner and more uniform red threads may command higher prices because of additional selection and grading.
Shop Premium Saffron in Canada
Looking to buy premium saffron in Canada? Shop saffron in Canada in 5 g, 10 g and 30 g packages. For larger quantities, wholesale orders or current 1 kg saffron pricing, contact us directly for availability and a quote. For more tips on choosing a reliable seller, read our guide on where to buy saffron in Canada.
Customers in Vancouver and across Canada can order premium Super Negin saffron online, with retail and bulk options available.





